71_HVEZDY_profimedia
Léčil chromé, alkoholiky, homosexuály i nakažené ebolo • Autor: Profimedia

Jen hrstka čtenářů těchto řádků někdy slyšela jméno T. B. Joshua. A přitom v červnu ve věku 57 let zesnulému pastorovi visely na rtech desítky milionů lidí. Sledovali ho na sociálních sítích a kupovali si na trhu DVD a videokazety s jeho kázáními. Sjížděli i slétali se do jeho svatostánku v nigerijském Lagosu v takovém počtu, že okolní chudinská čtvrť Ikotun Egbe prosperovala jen díky službám pro věřící. Vyrostly zde několikapatrové hotely, restaurace i obchody s vhodnými oděvy na ceremonie vyhánění démonů.

T. B. Joshua byl tváří jednoho z nejvýznamnějších společensko-kulturních hybatelů současné Afriky, kterým je tzv. evangelium prosperity. Vzniklo ze směsi vlivu evangelikálních misionářů z USA a nigerijských pentekostálních tradic, vyznačuje se charismatickým kázáním a konáním zázraků, slibuje těsný vztah s Bohem, uzdravení, zbohatnutí. Jeho nejúspěšnější kazatelé se ostatně sami, tak jako T. B. Joshua, zázračně stali dolarovými multimilionáři.

Zázraky ale podle jeho následovníků doprovázely T. B. Joshuu od prenatálních časů. V lůně matky údajně strávil 15 měsíců a brzy po narození na rodný domek dopadl obří kámen vyhozený do vzduchu výbuchem v nedalekém dolu – jednalo se prý o satanův pokus zabít dítě boží. Později sám zázraky pravidelně konal: věřící v kostele padali k zemi, když nad ně jen položil ruku, a Nigérií se šířila svědectví, že zbavil alkoholiky závislosti, chromým vrátil pohyb, uzdravil nemocné AIDS i – jak tvrdil – homosexuály.

Od půlky devadesátých…

1_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1536

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte