Storm clouds over car lights trails on Storseisundet Bridge, Atlantic Road, More og Romsdal county,…
Jízda do budoucnosti. (Norsko) • Autor: Profimedia

Oslo, rok 2026. Norské autosalony se pyšní evropským prvenstvím: na nový vůz se spalovacím motorem v nich už nenarazíte, jejich prodej je zakázaný. Ostatně málokdo by o taková auta ještě stál. Jednak jsou v Norsku velmi drahá a navíc od roku 2030 v celém Oslu nebudou smět jezdit. V některých oblastech centra zákaz platí dokonce už několik let. Jediné místo, kde se v norské metropoli mohou stále prohánět, jsou státní dálnice.

Spíše než extrémní vize je to reálný plán, který Norsko nejspíš naplní. A podobným směrem míří i další evropské státy. Tlak na vozy s naftou, benzinem či plynem v nádrži přichází ze tří směrů – kromě měst jej vyvíjejí také vlády evropských zemí a pak Evropská unie jako celek. Ta se ubírá cestou přitvrzování emisní legislativy, která bude časem tak přísná, že se nic než volty pod kapotou nevyplatí. Otázkou je zřejmě jen to, jak rychle tato změna, jež bude mít zásadní vliv na evropský automobilový průmysl, tedy na automobilky i jejich dodavatelské řetězce, nakonec proběhne.

Poslední emisní norma?

Impulz k této proměně daly mimo jiné vlády Británie, Dánska, Nizozemska, Francie a Německa, které avizovaly, že v letech 2030–2040 zakážou prodej nových čistě spalovacích vozů a v některých případech i hybridů, zejména těch, které nelze nabíjet ze zásuvky. Důvod je nasnadě. Evropská unie chce být do roku 2050 klimaticky neutrální a doprava je spolu s energetikou, průmyslem, zemědělstvím a domácnostmi mezi pěti největšími zdroji emisí.

Od počátku…

1_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte