Vlivná Evropská rada pro zahraniční otázky (ECFR) zveřejnila průzkum spokojenosti lidí s Unií z vybraných dvanácti států a je to zajímavé čtení. Jednak kvůli aktuálnosti otázek – autoři se ptali na výkon EU v pandemii koronaviru – a jednak proto, že stejný soubor dotazů dostali respondenti opakovaně v posledních letech a lze vidět změny.

Hlavní zjištění je následující: Výrazně poklesla důvěra ve schopnost evropských institucí řešit nenadálé krize. Je to patrné ve všech sledovaných státech (ČR mezi nimi není, Polsko s Maďarskem ano) a nejvíc v Německu. Přesvědčení, že „moje země si musí v krizích pomoci sama, nikdo jiný nám nepomůže“, poskočilo o 11 procent a poprvé za dobu měření se přehouplo přes padesátiprocentní hranici. Loni na jaře bylo o zmíněné tezi přesvědčeno 48 procent Němců, letos už 59 procent. Jen 12 procent Němců odpovědělo, že pomoci se jim dostane hlavně od Evropské unie. Letos se také Němci přesvědčení o smysluplnosti spolupráce na úrovni EU poprvé ocitli v menšině. Víc je těch, kdo o tom přesvědčeni nejsou, konkrétně 47 ku 53 procentům.

Průzkumníci dávají německou deziluzi do souvislosti s pomalým rozjezdem očkování v Evropě. Německo původně chystalo nákup vakcín proti covidu-19 po vlastní ose, nechalo se však přesvědčit „svojí“ Ursulou von der Leyen, bývalou německou ministryní, že Evropa do toho půjde společně a nakoupí vakcíny pro všechny přes centrální tendr. Stalo se, a jak to na začátku roku vypadalo, víme. Zatímco Velká Británie masivně…

1_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte