60A__varianta_netflix
Jsem tu jen já, vy a moje kamera. (Burnham)

„Co mám dělat?“ zpívá zoufalým hlasem zarostlý vousatý muž u kláves nasvícený jen silným bodovým reflektorem. Reprodukovaný hlas shůry mu na otázku odpovídá: „Uzdravit svět komedií. Tvojí nepopsatelně silnou komedií. Svět potřebuje ukázat směr.“ Zanedbaný zpěvák hlas boží vyslyší a zažívá prozření. Už chápe, co mu zbývá: „Svět je p*deli, systematické utlačování, nerovnost mezd… a ty další věci.“ Proto se vydává na misi a zachrání vše svými vtipy.

K čemu je humor, o čem žertovat v neveselých časech pandemie, a jestli vůbec – to je jen jeden z ústředních motivů celovečerního speciálu Inside amerického stand-up komika Boa Burnhama, který měl na konci května premiéru na Netflixu. Na rozdíl od obvyklých záznamů vystoupení před publikem Burnham geniálně využil omezení daná karanténou a speciál natočil celý sám. V průběhu roku, ve vlastní pracovně dával svépomocí dohromady koláž písní a výstupů. Inside tak představuje unikátní a hravý vhled do mysli, která je izolovaná od fyzických mezilidských kontaktů a zároveň přetížená digitálními vjemy, jež neustále vstřebává.

Třicetiletému Burnhamovi, který už patří do generace komiků vyrůstajících na YouTube, se jako málokomu jinému podařilo zachytit, co to znamená pobývat v lockdownu. Písně si utahují z dlouhých telefonických hovorů s rodiči, ale míří také na spasitelský komplex šéfů technologických firem, jako jsou Zuckerberg, Musk nebo Bezos, současný kapitalismus i privilegia bílých mužů a žen, případně parodují…

1_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1480

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte