Je docela neuvěřitelné, jaký vliv na kvalitu života může mít trocha modré barvy ve tvaru čáry nastříkaná na vozovce. Ano, myslíme tím vyznačenou parkovací zónu, a to jednu zcela konkrétní, na pražském sídlišti Prosek. Začala tu platit od dubna a stačily dva měsíce, aby se díky ní svět pro obyvatele paneláků dost změnil k lepšímu.

Naše téměř osmdesátiletá sousedka vysadila loni na travnatém plácku před svým přízemním bytem magnolii, lísku a oleandr. Ani jedna rostlina nepřežila letošní jaro, všechny polámali řidiči, jejichž zaparkované vozy pravidelně večer oblehla druhá řada parkujících aut a oni se tak ze svého stání nedostali jinak než přes chodník a přes trávníky, přičemž pod koly drtili vše, co na nich rostlo. Sousedka se před očima měnila v nešťastnou popudlivou bytost, stále na stráži a připravená vyběhnout z bytu k další hádce s dalším bezohledným řidičem. Ne že by ona sama a náš vchod byly v tomhle ohledu proseckou první obětí: jezdit přes trávníky, ať už z parkovacího místa nebo pro zkrácení cesty někdy jen pár metrů od oken bytů, se v některých ulicích zdejšího sídliště stalo normou už dávno. Aut parkujících v „druhých řadách“ na Proseku byly denně stovky a bralo se to jako normál, dokonce i u městské policie. Kolem popelnic i míst na tříděný odpad se válelo velké množství odpadu, protože popeláři se k nim někdy přes zaparkované vozy nedokázali dostat.

Přebytek vozidel, odpadky, polámaná zeleň vyvolávaly řetězovou reakci.…

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte