23A_jaros
A devadesát dnů už to bylo? (Národní očkovací centrum, O2 universum) • Autor: Milan Jaroš

Kateřina Nohelová má za sebou mimořádně náročný půlrok. A před sebou naději, že bude mít o něco snadnější léto. Jednatřicetiletá úřednice z Prahy se covidem nakazila na počátku ledna, nemoc prodělala prakticky bezpříznakově a vyšla z ní s radostí, že získala imunitu. I přesto si po uzdravení dávala velký pozor. „Omezila jsem kontakty na minimum, protože u těch mutací nikdo neví, jak se budou chovat,“ říká. Přes opatrný přístup se však v březnu opět nakazila. Protože nemoc prodělala, stát se na ni po určitou dobu dívá jako na méně rizikovou: při příchodu do práce se tak kupříkladu netestuje jako ostatní, ale používá potvrzení od lékaře. Za stávajících pravidel by Kateřině Nohelové už za několik týdnů oficiální doba chránění skončila a musela by se začít testovat jako ostatní.

To se však nyní mění. Minulý pátek česká vláda rozhodla, že ochranná lhůta se prodlužuje z dosavadních 90 dní na dvojnásobek, tedy na celý půlrok. „Ulehčí mi to fungování přes léto,“ říká Kateřina Nohelová. „Máme chalupu kousek od hranic, tak pokud budu moci vyrazit na výlet bez testování jen s papírem o imunitě, tak to potěší. Ale i tak budu dál opatrná.“ Je to logické – právě její dvojnásobná zkušenost s nemocí ukazuje slabiny zvoleného systému. Zároveň platí, že hranice 90 dní dále zůstává u limitu pro očkování: každý, kdo nemoc prodělal, musí tři měsíce počkat, než se zařadí do fronty na vakcínu.

Robustní data

Doporučení prodloužit dobu, kdy se lidé považují za chráněné přirozenou…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte