Serbian President Aleksandar Vucic visits Czech Republic
Autor: Profimedia

Prezident Miloš Zeman se omluvil za alianční bombardování Jugoslávie v roce 1999. Srbský národ požádal o odpuštění. To, že Česko vojenskou akci podpořilo, považuje za nedostatek odvahy. V čele vlády stál tehdy právě Zeman. Česká armáda se tenkrát útoku jako čerstvý člen NATO nezúčastnila, země ale umožnila přelet letadlům Aliance. Stalo se to poté, co Srbsko bojkotovalo diplomatické návrhy a mírová jednání, která měla za cíl zastavit vyhánění a vraždění obyvatel Kosova. 

Policie vyšetřuje okolnosti Hamáčkovy cesty do Moskvy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zahájila trestní řízení v případě neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Mluvčí NCOZ sdělil, že podezření se týká spáchání dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby. Policie zahájila vyšetřování okolností cesty Jana Hamáčka na základě vlastní iniciativy. Vyšetřování by mohlo objasnit, proč chtěl Hamáček do Moskvy letět v době, kdy už věděl, že agenti GRU způsobili výbuch ve Vrběticích a blíží se veřejný konflikt s Ruskem.

Policie zkoumá roli majitele Imexu v případu Vrbětice

Den před výbuchem muničního skladu ve Vrběticích se šéf firmy Imex Group Petr Bernatík ml. pohyboval podle údajů z jeho mobilního telefonu v blízkosti ostravského hotelu Corrado. Právě v něm byla v té době ubytovaná i dvojice ruských agentů GRU – Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin –, která je podezřelá z exploze skladu v říjnu…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte