35A_Getty images01
Vypadá to sofistikovaně. Ale možná je to jen tak zflikované. • Autor: Anton Novoderezhkin/TASS

Bydlím v Severní Karolíně, kde je v tuto chvíli benzin k dostání zhruba pouze na jedné třetině čerpacích stanic. A to se situace již zlepšila. Důvodem je útok kybernetických vyděračů, který vyřadil z provozu klíčovou rozvodnou síť, jež čerpací stanice zásobuje. Událost by mohla posloužit jako poslední varování před skutečnou blížící se katastrofou. Nejspíš ale neposlouží.

Před vypuknutím pandemie jsem o kybernetické bezpečnosti, či spíše její absenci, psávala často. Jednou jsem přirovnala naši bezpečnostní situaci k „živelnému budování mrakodrapů v zónách náchylných k zemětřesení“. Od té doby se toho moc nezměnilo, dunění v nitru země je však stále silnější.

Digitální nejistota, vyděračské útoky (s pomocí tzv. ransomwaru) a podobné hrozby se přitom svou dynamikou až děsivě podobají systému zdravotní péče před pandemií. Jednu takovou klíčovou podobnost pomáhá vysvětlit příběh z amerického televizního sci-fi seriálu Battlestar Galactica: systémy, jež fungují v síťovém propojení, jsou snadno zranitelné. V seriálu jako jediná přežila úrok Cylonů (humanoidních robotů) na flotilu lidských kosmických lodí právě Galactica, protože byla stará, připravená k vyřazení a odeslání do muzea. Právě proto už nebyla ani zasíťovaná do systému flotily, a když útočníci fungování lodí centrálně vypnuli, příkaz k ní nemohl proniknout a loď byla zkázy ušetřena.

V logice pandemie fungovala vlastně Galactica jako ostrov, na který nemůže nikdo přicestovat.

1234

Software,…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte