Na sklonku minulého roku oznámilo ministerstvo kultury třetí výzvu programu Covid kultura, z něhož budou vedle herců, hudebníků, tanečníků, akrobatů a spolupracujících technických profesí podpořeni i ti, kdo pracují v oblasti audiovize nebo výtvarného umění. Z široké škály umělců tak zůstávají opomenuti jedině spisovatelé.

Stejně jako celou oblast kultury zasáhla pandemie i literaturu a s ní knižní trh. Ale zatímco nakladatelé či distributoři si mohou náklady na zaměstnance kompenzovat kurzarbeitem a knihkupci příspěvkem na nájemné, ti, kdo podstatu oboru vytvářejí, jsou bráni na hůl. Na autory a autorky přitom současná situace dopadla stejně jako na zbytek kulturní obce.

Možná to státní úředníky překvapí, ale i spisovatelé musí platit nájem a živit potomky. Také oni fungují v souřadnicích rodin, takže je zavřené školy přinutily celé dny pečovat o děti, řešit omezenou možnost pracovat, i oni se potýkají se zdravotními či existenčními starostmi. Psát se doma za takových okolností spíš nedá a tichá veřejná místa byla letos převážně nedostupná, stejně jako odborná literatura, která uvízla v zavřených akademických pracovištích a knihovnách.

Většina autorů za uplynulý rok doslova zplakala nad výdělkem. Knihkupectví byla zavřená, prodej knih přes e-shopy se smrskl, příjmy z her byly kvůli zavřeným divadlům skoro nulové, veřejná literární čtení a stipendii podpořené tvůrčí pobyty, které jsou významnou částí spisovatelských příjmů, se nekonaly. Ztráty se možná špatně…

I_obalka_R2-OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R2-OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte