Ředitel Radia 1 Zdeněk Lichnovský, leden 2021
Náš formát je neformát. (Zdeněk Lichnovský) • Autor: Matěj Stránský

Poslechem nových i starých písniček tráví denně dlouhé hodiny. A to už celé roky. Ale pořád to pro něj není pracovní povinnost, jak by naznačovala funkce programového ředitele Radia 1 – stále jde o posedlost, kterou cítil už jako teenager. Když má Zdeněk Lichnovský shrnout, co pro něj hudba znamená, přesto se zarazí: „To je, jako kdybych měl vysvětlit něco, co je strašně jasný a vysvětlení nepotřebuje. Nevydržím bez ní. Jestli mám říct klišé: je to oheň, co mě drží naživu,“ pronese s nadšením, které je charakteristické i pro jeho moderování. Nehledě na to, že loni debutoval se svojí novou kapelou Parta vynikajících lidí.

Euforie hudebního fanouškovství je s pražským Radiem 1, které letos slaví třicáté výročí existence, spjatá už od pirátských začátků, kdy začalo vysílat ještě jako Radio Stalin z útrob někdejšího pomníku na Letné. Šířilo hudbu, jaká jinde nebyla, rozšiřovalo obzory publika, fascinovalo svobodomyslností i autorským přístupem moderátorů a stalo se důležitým médiem pražské kytarové a později elektronické scény. Formovalo vkus porevoluční generace.

Lichnovský, který je pouze o dva roky starší než kultovní stanice, už ale vidí roli hudebního rádia jinak. Nevnímá ho jako šiřitele novinek v kulturním vakuu. Za dobu, co zde pracuje, sledoval, jak vysílání roste konkurence nikoli v podobě dalších stanic, ale především se sílící rolí YouTube, nástupem streamovacích služeb jako Spotify a jejich playlistů, nehledě na nedávný boom podcastů. To vše vzalo rádiu během…

I_obalka_R2-OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R2-OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1469

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte