48A_foto parliament_uk
Wendy Morton • Autor: Richard Townshend

Česká republika se ocitla v podobné situaci jako Velká Británie před třemi lety. V obou zemích útočili agenti ruské vojenské rozvědky GRU – v Česku ve Vrběticích, v Británii novičokem v Salisbury. Když se na útok v Salisbury podíváte s odstupem, jakou největší lekci si z toho Britové odnesli?

Zkušenost, kterou jsme měli v roce 2018 s útokem v Salisbury, opravdu ukázala hodnotu kolektivní odezvy proti agresi. Informovali jsme tehdy spojence o tom, že Rusko s největší pravděpodobností stálo za útokem v Salisbury, a naše diplomatické snahy následovalo největší masové vyhošťování ruských diplomatů, celkem jich spojenci vyhostili přes sto. Jedna z hlavních zkušeností, kterou si odnáším, je, jak hodnotná je kolektivní reakce.

Proč zatím Velká Británie nevyhostila žádné ruské diplomaty na znamení solidarity s Českou republikou?

Nejdřív bych chtěla říct, že Velká Británie stojí plně při vás a máte naši plnou podporu. Tato situace ukázala, kam až jsou Rusové ochotní zajít ve svých škodlivých a nebezpečných operacích v Evropě. Je to stejný vzorec chování, který jsme viděli i v Salisbury. Co se týče vyhoštění, my jsme požadavek na kolektivní akci ve formě vyhoštění diplomatů velice podrobně zvažovali. Je ale velmi důležité zmínit, že po útoku v Salisbury jsme vyhostili všechny ruské zpravodajce, kteří měli diplomatické krytí. Zůstalo zde pouze minimální diplomatické zastoupení, a pro nás je velmi těžké vyhostit…

1_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte