60A_jaros
V pondělí už mě pustí dovnitř.

„Ne.“ Nestává se často, že by tato jednoslovná odpověď zněla pozitivně, ale v případě otázky „museli jste propouštět?“ to platí. Zvlášť když míří na české nakladatele a jejich aktuální, covidem poměrně fatálně posunuté situace. Během více než rok trvající pandemie uzavírající zemi do karantény měli mnozí Češi spoustu času na čtení. K novým knihám se ale nemohli dostat obvyklou cestou v knihkupectvích, protože ta byla po většinu roku 2020 – a až do tohoto pondělí – zavřená. Kvůli tomu loni vyšlo o pět tisíc titulů méně než předcházející rok, jak hlásí národní agentura ISBN, celkem kolem 15 tisíc.

„Kvůli zavřeným knihkupectvím, nedostatečným tržbám a nejistotě,“ vysvětluje majitel nakladatelství Torst Viktor Stoilov, proč raději vydání některých novinek odložil. Jak ale vyplývá z jeho slov i z reakcí dalších kolegů z branže, to nejhorší se nakladatelstvím podařilo přežít se ctí.

Téměř nemožné

60B

Stoilov propouštět ani neměl koho. Jeho nakladatelství je malý rodinný podnik, ve kterém si víceméně vystačí sám spolu s externími spolupracovníky. I tak se mu ale loni podařil husarský kousek, když s knihou O Pavlovi, v níž Daňa Horáková vzpomíná na soužití s filmovým režisérem Pavlem Juráčkem, zvítězil v tradiční anketě Lidových novin Kniha roku a nyní čeká na červnové vyhlášení cen Magnesia Litera, kam je knížka rovněž nominovaná s nemalými ambicemi. Nakladatelství Euromedia je oproti Torstu gigantem. Dává práci stovkám…

1_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1800

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte