23A_jaros
Individuální případ, nebo systémové pochybení? • Autor: Milan Jaroš

Brusel poslal do Prahy konečnou verzi auditu soukromého byznysu českého premiéra a dokument oficiálně potvrdil už několikrát předtím deklarovanou věc: Andrej Babiš (ANO 2011) se nachází v situaci „střetu zájmů“. Coby šéf vlády má vliv na rozdělování evropských dotací, které plynou firmám v jím založeném a dlouho vlastněném holdingu Agrofert. Podnik podle euroúředníků navzdory převedení do svěřenských fondů stále ovládá a porušuje tím jak česká, tak evropská pravidla o střetu zájmů. Protože ale zdejší úřady nepožádaly o proplacení dotací pro Agrofert, které byly předmětem auditu, Česko Unii nic nedluží. Nemusí tudíž nic vracet.

Evropská část Babišova auditu tímto dostává pomyslnou tečku. Přesnější by ale bylo udělat středník. Příběh má české pokračování v možné soudní dohře, a zatímco český stát zpochybňuje závěry komise a vydává energii na obhajobu premiérových zájmů, v Evropě se podstatně změnila atmosféra. S ní se mění i pohled na východoevropské vládce, kterým západoevropské peníze pomáhají udržet se u moci.

Dodržujte pravidla

Střet zájmů dlouho nebyl ničím, co by osazenstvo unijních institucí nějak zvlášť zajímalo. Jednak proto, že se předpokládalo, že členské státy EU – právě proto, že jsou členy tohoto spolku – ctí soubor pravidel, která tvoří právní stát a mezi něž patří i princip odstřižení firem aktivních politiků od příjmů z eráru. Unie navíc dlouho neměla specifickou klauzuli, která by spojení obou v evropském patře postihovala.

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte