Virus obsažený v ruské vakcíně Sputnik V zřejmě může v lidských buňkách oživnout a začít se rozmnožovat. Zjistily to brazilské úřady, které kvůli tomu Sputnik odmítly schválit. Svědčí to nejen o technologické nekázni při výrobě této vakcíny, ale také o tom, že Sputnik patrně představuje riziko pro zdraví lidí, kteří mají oslabený imunitní systém, trpí rakovinou, jsou po transplantaci orgánů a podobně.

Trocha vědeckého backgroundu: V adenovirových vakcínách, tedy například té od AstraZenecy, vakcíně Johnson & Johnson nebo právě Sputniku, slouží určitý typ viru jako poštovní doručovatel, který do lidských buněk dopravuje genetický materiál původce covidu, jenž pak budí imunitní reakci. „Doručovateli“ jsou takzvané adenoviry, které způsobují běžné nachlazení. Výrobci vakcín je geneticky modifikují dvojím způsobem – vkládají do nich geny nového koronaviru (jako balíček pošťákovi do brašny) a zároveň je zneškodní tak, aby se nemohly rozmnožovat.

Druhý krok se u Sputniku zřejmě nedaří. Sám princip vakcíny je nejspíš v pořádku, ale nekázeň při hromadné výrobě způsobuje, že viry genetickou „kastraci“ obelstí a po naočkování se v těle začnou množit. Vakcína s živými viry je však úplně jiný typ očkovací látky, vyžaduje vlastní klinické testy a opatrnější přístup. I když zdravé lidské tělo adenoviry bez problémů zvládne, organismus oslabených jedinců může reagovat nepředvídatelně. Vakcína s živými viry bude navíc patrně méně účinná, takže „nepořádně“ vyrobený Sputnik…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte