O víkendu uplynulo deset let od operace s kódovým označením Neptunovo kopí, při níž byl zabit Usáma bin Ládin. To je dobrá příležitost si připomenout, v jakém stavu je dnes islamistický terorismus a radikální islám obecně. Úvodní diagnóza je přitom úplně jasná: hnutí není úplně ve formě.

Od nejhoršího roku 2014 se počet obětí terorismu ve světě snížil o 59 procent. Na Západě jsou dnes větší hrozbou než islamisté teroristé radikální pravice, počet jejich útoků ve stejném období prudce stoupl o 250 procent a nyní představuje 46 procent všech teroristických činů a 82 procent úmrtí vyplývajících z terorismu.

Většina dnešního islamistického terorismu má pouze lokální charakter: Tálibán v Afghánistánu, Boko Haram v Nigérii, aš-Šabáb na Somálském poloostrově. To je zásadní obrat ve srovnání s érou al-Káidy, jejíž vůdci trvali na tom, že cílem nesmí být „blízký nepřítel“ (tedy místní režimy), ale naopak „nepřítel vzdálený“ (Spojené státy a obecněji Západ). Al-Káida se rozpadla do řady různých rozptýlených bojůvek, které postrádají jednotnou ideologii nebo velení. Lépe financovanému Islámskému státu se daří o trochu více, i on ale pro svou činnost vyhledává nestabilní a špatně řízené oblasti, jako je například Mosambik. Soustředění na místní konflikty přitom islamisty připravuje o jakoukoli globální přitažlivost. Muslimové ve světě se neidentifikují s lokálními půtkami v Mosambiku či Somálsku.

Konec snění

Přitažlivost militantního islámu se od jeho úspěšného…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte