64_serial tydne_CNN
Stanley Tucci hledá Itálii

DĚLNÍCI KULTURY

„Já bych chtěl ty botasky Adidas,“ to je prý docela obvyklý požadavek v obchodě se sportovní obuví. V Česku je pořád dost lidí, pro které je název značky Botas synonymem pro každou sportovní botu. Byla to prostě česká pýcha. Ale bude dál? I po tomhle?

Ale od začátku. V roce 1966 v továrně Botas ve Skutči začali vyrábět boty s pruhem na straně. Vyráběli a vyráběli, až se z nich stala kultovní obuv. Dílem asi i proto, že nic moc jiného nebylo, ale to už je dneska vedlejší.

V roce 2008 to již byla legendární botaska Classic, úspěšná kapitola z historie českého průmyslu. Sympatická byla i Janu Klossovi a Jakubu Koroušovi. Právě studovali na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové grafický design a dostali neobvyklé zadání: navrhnout boty. Vzali tedy tradiční botasky a dali jim nové barvy, logo a obal. Bylo to cool, ve firmě to poznali a boty začali vyrábět. Model Botas 66 nosili všichni, dostal se do průvodců Prahou, psali o něm v The New York Times. Prostě příběh o staré české značce a mladých designérech, ty skvělé české botasky.

V roce 2013 se však ve firmě změnilo vedení a to nové nebylo s dohodou s designéry spokojeno – jejich finanční požadavky byly podle ředitele Františka Nestávala „velmi nemravné“. Nevíme. Víme však, že to je dost časté vnímání kreativní práce v Česku – v podstatě každý požadavek se považuje za přehnaný, vždyť tady chlapci jen vymysleli barvy bot. Ale víme s jistotou, že kdo se ohání mravností, měl by začít u…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte