Kultura

Uvařeni ve vlastní šťávě

Základní otázka románu Petry Soukupové: Jak je ten povrch hluboký

Od prvotiny Petry Soukupové K moři uplynulo už čtrnáct let. Próza tehdy pětadvacetileté studentky scenáristiky a dramaturgie na pražské FAMU zaujala ostrým viděním rodinných vztahů, přesným, překvapivě zralým pojmenováváním mezilidských konstelací; půdorysem příběhu byla titulní prázdninová cesta k moři. Vzápětí autorka obdržela Cenu Jiřího Ortena a literární kritik Pavel Janoušek napsal, že „tvarem i myšlenkou tato próza odkazuje k Virginii Woolfové a její – dnes již klasické – próze K majáku. Nejde ale o napodobivé formální cvičení…“

Soukupová svůj talent i rostoucí popularitu během let stvrzovala dalšími tituly (Zmizet,Marta v roce vetřelce,Pod sněhem,Nejlepší pro všechny). U nich se již nedalo říct, že by rovněž odkazovaly k některým podstatným dílům moderního světového písemnictví. Soukupová jak stylem, tak tematicky čím dál výlučněji odkazovala a odkazuje sama k sobě, ke svému vidění, pro něž je typické, že akcentuje prožívání světa dospělých dětskými, osobnostně ještě nehotovými jedinci, jimž rodiče, prarodiče či jiní příbuzní zanechávají na duši první, ale asi ty nejpodstatnější jizvy. Tato tematická linie je přítomná i v autorčině nejnovější próze Věci, na které nastal čas, ale není pro knihu určující. Mimochodem, i tady je jedním z motivů rodinná cesta k moři.

Kvarteto v teráriu

Věci, na které nastal čas postupují chronologicky. V každé ze třiceti čtyř kapitol příběh poskočí o…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte