21A_profimedia
Příště zase za 800 let, anebo za rok. (Skupiny turistů pozorují sopečný kráter poblíž hory Fagradalsfjall)

Pokud je někdo zvyklý na extrémní přírodu, jsou to zcela jistě obyvatelé Islandu. To, co se poslední rok a čtvrt odehrává v okolí hlavního města Reykjavíku, ale překvapilo i ostřílené pamětníky z odlehlého kousku země daleko na sever od Evropy. Jindy klidná a nejhustěji osídlená jihozápadní část ostrova, kde stodvacetitisícové město leží, se v prosinci roku 2019 začala otřásat. Záchvěvy přicházely v nepravidelných intervalech v kteroukoli denní či noční dobu. „Tak častá zemětřesení jako za posledních patnáct měsíců jsem tu nezažil za celý život,“ říká do telefonu profesor geofyziky Páll Einarsson z Islandské univerzity, který otřesy půdy sleduje celou svou profesní kariéru. Například za jeden březnový týden v letošním roce seizmologové zaznamenali celkem dvanáct tisíc drobných zemětřesení. Většinu z nich zachytily pouze speciální přístroje, některá ale byla tak razantní, že je postřehli i obyčejní lidé. Islandská premiérka Katrín Jakobsdóttir kvůli jednomu z těch výraznějších dokonce musela na moment přerušit živé televizní vystoupení. V Grindavíku, který leží asi dvacet kilometrů od hlavního města, dosahovaly otřesy místy skoro pěti stupňů Richterovy škály, což je intenzita, při níž se chvěje nábytek a lidé mají problém v noci spát. „Země se třásla i několikrát za den, což pro někoho mohlo být nepříjemné, většina místních je však na podobné úkazy zvyklá,“ říká s typickým islandským nadhledem profesor Einarsson.

Místní vědí, že neklid způsobuje pohyb dvou zemských desek,…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 754

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte