Konec března 2021 je už třetí termín, k němuž český ministr obrany slibuje podat demisi. Stále kvůli stejnému důvodu, vláda nevrací jeho rezortu peníze, o něž mu zkrátila rozpočet loni v prosinci pod tlakem komunistů. Lubomír Metnar chtěl nejprve rezignovat hned po sněmovním škrtu deseti miliard korun, ale premiér Andrej Babiš slíbil peníze rezortu vrátit už v lednu. Ministr posunul rezignaci na konec ledna, těsně předtím dost1al půlku dlužné sumy a určil premiérovi další mezní termín své demise na konec března. Premiér slíbil, že do konce března vláda projedná návrat zbývajících pěti miliard korun ministerstvu obrany.

Minulý týden zasedal poslanecký výbor pro obranu, který Metnara podpořil. Zaprvé se usnesl, že i pět miliard v celkem více než osmdesátipětimiliardovém rozpočtu ministerstva obrany je hodně. Jednoduše – tyhle peníze budou chybět hlavně na nákup pásových obrněnců, jež se mají stát páteří budované těžké brigády, kterou jsme slíbili velení NATO postavit do roku 2025. Na tuhle zakázku jsou navázány další akvizice zbraní, vojáků a techniky pro brigádu. Smlouvy na nákupy by se měly začít podepisovat už letos. Bez jistoty nákupu obrněnců to ale nemá smysl, a pokud armáda nedostane těch pět miliard, velmi pravděpodobně se koncepce zhroutí. To podle poslanců představuje pro zemi, která v investicích do obrany patří mezi nejhorších sedm zemí NATO, nejen ostudu, ale další ztrátu schopnosti bránit sebe, natož své spojence.

A z toho vyplývá další poslanecký vzkaz pro…

1_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte