new york, 3.-9.12.2013
New York • Autor: Matěj Stránský

V přeplněné místnosti hledám nějakou spřízněnou duši, se kterou bych si mohla třeba v momentech, kdy je nám popáté opakováno, že ten, kdo bude zrovna na záchodě, když přijde do místnosti soudkyně, žádný certifikát dnes nedostane, aspoň tajně vyměňovat pobavené pohledy. Marně. Všichni jsou nervózní a nechtějí to teď, v doslova posledních kilometrech „maratonu“ nějak pokazit. Nacházíme se v soudní místnosti v Brooklynu, kde se asi 350 lidí má dnes hromadně stát americkými občany.

Ač nám byla právě probíhající událost v oficiální korespondenci předeslána jako slavnostní a imigrační právníci čekatelům připomínají, že se mají obléci do nejlepších šatů, ve vzduchu je místo oslav cítit spíš napětí, kombinované s příšernou nudou. Napětí, jaké zná jen člověk, kterého už někdy buzeroval neúprosný americký úředník v uniformě, a nudu toho, komu byl při příchodu nečekaně konfiskován telefon a nebyl varován, že formální přerod v amerického občana je v Brooklynu zhruba na půl dne čekání. Ti, kdo přišli s rodinnými příslušníky, od nich byli u vchodu bryskně odděleni – místo pro ně v síni není. Mohou ale na monitoru v jiném patře sledovat, jak nehybně sedíme a nevíme, co bude dál.

Přemýšlím, jestli se někdo upřímně těší a cítí pýchu, či snad dokonce dojetí. Chvílemi odněkud zazní potichu tu arabština, tu albánština, tu kreolský přízvuk. Jsou tady ostatní z lásky k Americe, nebo tak jako já spíš z čistě praktických důvodů? Ačkoli v USA většinu času pobývám už déle než deset let, nikdy…

I_obalka_09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte