Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Víc než pouhé národní zájmy

Pro evropskou bezpečnost je klíčové, aby se Západ stal přitažlivějším, než je dnes

Od roku 2016, kdy se Respekt účastní Mnichovské bezpečnostní konference, se deprese setkání rok od roku prohlubovala. Bezvýchodné debaty o budoucnosti Ukrajiny, míru v Sýrii a napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií doplnila obava, jestli brexit a nástup Donalda Trumpa nezničí klíčové spojenectví mezi oběma stranami Atlantiku. Žádný z konfliktů se během let nepodařilo vyřešit, každým rokem se na ně vždy nabalila další krize.

Z podkladové studie pro letošní ročník konference je zřejmá snaha o novou perspektivu. Lépe řečeno snaha věnovat pozornost vedle vnějšího ohrožení i situaci uvnitř, tedy slabinám Západu. Svět se totiž, jak říká ředitel mnichovské konference Wolfgang Ischinger, „stává méně západním a současně se i Západ stává méně západním“. Západem nemyslí nějaké etnikum, zeměpisný region nebo uzavřenou kulturní skupinu, ale ideje liberální demokracie. Tedy dělbu moci, ochranu menšin a lidských práv, důraz na mezinárodní spolupráci, právní stát a sílu institucí.

Politické strany odmítající tyto principy jsou nyní silně zastoupeny v parlamentech většiny zemí EU a NATO. V Maďarsku, a zvláště v Turecku neliberální strany dominují a do tohoto tábora patří i nejmocnější muž světa Donald Trump. „Pro NATO tak možná není nejvíce nebezpečný nástup konkurenčních mocností nebo nestabilita v sousedství, ale vzestup neliberálních sil uvnitř Západu a nestabilita v jeho kolektivní psychice,“ píše se ve zmíněné studii. Překonání vnitřních slabin demokracií je tedy také z pohledu…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte