Poslanci se tento týden pokusí zvolit nového českého ombudsmana. Anně Šabatové, která je veřejnou ochránkyní práv od roku 2014, skončí v polovině měsíce šestileté funkční období. Nominace na jejího nástupce jsou tři: její bývalý zástupce Stanislav Křeček, kterého nominoval prezident Miloš Zeman, a dva nominandi Senátu – vládní zmocněnec Česka u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm, s jehož jménem do horní komory přišel senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), a advokát Jan Matys, kterého představil Senátu občanský demokrat Tomáš Jirsa. Odhadovat šance na zvolení kandidátů není možné, strany do poslední chvíle váhaly.

Musíme se poradit

Názory Stanislava Křečka (81) jsou dlouhodobě známé, Anna Šabatová se s viděním světa a úřadu svého zástupce potýkala po celou dobu svého působení. „Musíme odmítnout celé to diskriminační šílenství, které sice pomalu, ale jistě zachvacuje společnost u nás i v celé Evropě,“ vysvětloval své působení na poli rovných práv pro všechny Stanislav Křeček. Relativizoval práva menšin, jako jsou příslušníci LGBT komunity či Romové. Podle jeho vyjádření například není případ, kdy nájemce odmítne ubytovat Roma či zaměstnavatel dát Romovi práci, případem pro ombudsmana, ale má ho řešit pouze soud. Křeček byl šestnáct let poslancem za ČSSD a podle právních odborníků nikdy nedokázal začít myslet jako ochránce práv všech lidí – v úřadu se choval jako politický populista: „Jsem v souladu s podstatnou částí společnosti,“ zdůvodňoval Křeček v…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte