Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost, V hlavě

Psychedelická klinika otevírá

Jen v ní zatím neochutnáte žádná psychedelika

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Ještě před deseti lety by to znělo jako naprosté sci-fi. Skupina lékařů, psychologů a neurovědců si otevřela kliniku, v níž plánuje pacientům podávat chemické sloučeniny, které figurují na seznamu narkotik a policie jejich distribuci tvrdě stíhá.

Časy se ale mění. Psychedelická klinika Psyon, která zahájila provoz teď v lednu v Praze a v následujících týdnech se chce nechat zaregistrovat coby zdravotnické zařízení, ukazuje, že tahle skupina chemikálií se z pozice podezřelé alternativy zneužívané na drogové scéně rychle vyšvihla mezi oficiální naděje léčby duševních potíží. Psyon sice ještě svým pacientům léčbu psychedeliky legálně nenabízí a funguje jako terapeutické centrum, ale jeho zakladatelé věří, že taková budoucnost je už za dveřmi.

Účinné a nelegální

Renesance výzkumu terapeutického využití psychoaktivních látek, jako jsou LSD, psilocybin nebo MDMA, začala na Západě po čtyřicetileté vynucené přestávce v poslední dekádě a Česko se přidalo v roce 2014. Malý tým psychiatrů z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) tehdy přesvědčil české regulační orgány a zahájil své první výzkumy.

Dnes už je jisté, že výsledky od nás i ze světa jsou víc než nadějné a v posledních letech o „psychedelické renesanci“ referovala snad všechna velká světová média. Látky, považované mezinárodními úmluvami za nebezpečné drogy, mají mimořádný potenciál pro léčbu depresí, posttraumatické stresové poruchy, závislostí na drogách a alkoholu nebo třeba zmírnění existenciální…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.