Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Odsunuté umění

Malíř Gebauer je výjimečnou součástí naší kultury i přes své členství v NSDAP

58B_foto Luděk Wünsch_SZM
Neznámá tvář první republiky. (Slezská vesnice, 1933)

Po válce přišel o pětadvacet krav, pět koní, stádo ovcí a střechu nad hlavou. Ale nejen to: když malíř Paul Gebauer odjížděl ve svých osmapadesáti letech v červenci 1946 transportem z rodné obce Sosnová v podhůří Jeseníků do americké okupační zóny v Německu, musel za sebou nechat i své celoživotní výtvarné dílo. Přesto se zde na rozdíl od desítek jeho kolegů narozených na našem území a hovořících německy jádro Gebauerovy tvorby dochovalo až dodneška.

Donedávna sice leželo nezpracované v depozitářích, nicméně před sedmi lety se stal Gebauer jedním z hrdinů projektu Mladí lvi v kleci, ve kterém historici umění Anna a Ivo Habánovi zmapovali německojazyčnou výtvarnou scénu meziválečného Československa. Gebauer je unikátním příkladem moderního tvůrce, který novátorským pohledem zachytil život na svém slezském statku a v přilehlých vesnicích. Maloval i zakázky pro městskou honoraci. Jeho portrét šéfa opavské banky se díky schopnosti vyjádřit opojení prvorepublikovým blahobytem a zároveň úzkost z nejisté budoucnosti stal předloni součástí vídeňské výstavy Po Klimtovi, kde se Gebauer ocitl po boku českých národních klasiků Františka Kupky či Josefa Čapka.

S Paulem Gebauerem ale byla – a vždycky bude – jedna potíž. Těsně před válkou vstoupil do NSDAP a tohle vědomí nám ho stále nedovoluje brát coby přirozenou součást zdejší výtvarné kultury. Zda by se to mělo změnit, na to odpovídá jeho vůbec první retrospektiva doprovázená monografií sepsanou opět zmíněnými…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1644
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte