V pátek 18. prosince se opět zavřely české galerie a muzea. Po pouhých čtrnácti dnech, kdy dostaly od vlády přechodné volno, se tak znovu připojily ke kinům, hudebním klubům či divadlům, které jsou zavřené víceméně celý rok. Neexistuje sice studie prokazující, že jsou kulturní prostory stejně nebezpečné jako hospody a tělocvičny, jež se spolu s kulturou při zhoršení průběhu epidemie vždy zavírají jako první. Kdo by však chtěl v aktuálních vládních opatřeních hledat nějakou logiku, co se týče kultury, hledal by ji marně.

Stačí se podívat na ony slavné výjimky z opatření, kterými se ministr kultury Lubomír Zaorálek chlubí jako svým velkým vítězstvím. Ano, podařilo se mu prosadit, aby mohly zůstat otevřené komerční galerie. Ne ovšem kvůli tomu, že by byly bezpečnějším prostředím než síně, kde se umění neprodává, což by byl jediný možný racionální důvod k výjimce. Ale protože je ministerstvo prohlásilo za „maloobchod“, ve kterém se mohou Špálové a Kinterové prodávat stejně jako jinde boty a rohlíky. Pokud byste však chtěli umění jen vystavovat, máte smůlu – byť peníze ze vstupného nejsou ničím jiným než další formou prodeje.

Rozum už se nedá vůbec hledat ve druhé Zaorálkově výjimce. Na hygieně získal povolení pro dva největší výstavní taháky zimní sezony: Rembrandtovu výstavu v Národní galerii a egyptologickou expozici v Národním muzeu. Na první pohled to zní skvěle, protože ministerstvo má pravdu, že by veřejnost jejich zavřením přišla o akce, jež se kvůli náročnosti…

I_obalka_R52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1783

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte