74A_jaros
Dřív než přístroje dojdou sestry. (Autor během reportáže na resuscitačním oddělení KARIM VFN) • Autor: Milan Jaroš

Když mi přišla 21. ledna od kolegy e-mailem prosba, zda bych nenapsal na web Respektu něco o novém viru v Číně, se slovy „podle zpráv se to začíná rychle šířit, což samozřejmě může být i hysterie“, žádný velký alarm mi v hlavě nezněl, ačkoli už bylo jasné, že nový virus dokáže přeskakovat mezi lidmi. Zprávy o prvních případech přicházely i z Thajska, Japonska nebo Jižní Koreje a vesměs šlo o jedince, kteří nedávno přicestovali z Wu-chanu, epicentra nákazy. Právě tady se virus loni v prosinci vynořil; podivnou náhodou zahájil šíření nedaleko výzkumného ústavu, kde vědci experimentovali s netopýřími koronaviry.

Začátkem února, po drastických uzavírkách čínských megalopolí, se nebezpečí pandemie už rýsovalo dost zřetelně. Ale že choroba do Vánoc ve světě připraví o život více než 1,6 milionu lidí a bude dál zuřit s neztenčenou silou? Že nejhůř postiženou zemí podle oficiálních čísel budou Spojené státy? Že třináctou nejtragičtější zemí světa co do počtu obětí na milion obyvatel se stane chaoticky řízené Česko? Něco takového jsem si představit nedokázal.

Coby reportér se zaměřením na vědu jsem nicméně očekával, že naprostá většina vědců a lékařů zaujme racionální pohled a bude lidem v klidu vysvětlovat hrozící nebezpečí. A že známí, kteří hledí na svět podobně jako já, budou mít i na epidemii podobný názor. Místo toho se ale společnost rozštěpila podle nečekaných tektonických linií. V debatách s přáteli člověk najednou zjišťoval, že se musí jít ven uklidnit, nemá-li…

I_obalka_R52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 849

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte