Hurricane Sally impact in New Orleans
New Orleans • Autor: REUTERS

Koncem listopadu jsme všichni v Louisianě zajásali a oslavili konec hurikánové sezony. Letos nám přírodní živly komplikovaly život rekordně často. Americké Národní hurikánové centrum zaznamenalo v roce 2020 devětadvacet pojmenovaných bouří. Nestačila ani latinská abeceda a muselo se sáhnout po jménech z řecké abecedy – poslední letošní bouře se tak jmenovaly Alpha, Gamma, Delta, Epsilon, Zeta, Eta, Theta a Iota. Doposud byl „nejhurikánovějším rokem“ rok 2005, kdy napočítali dvacet osm bouří.

Není divu, že hurikány jsou tady součástí učiva na základních školách už od raného věku. Je to něco, s čím se děti musí naučit žít, pokud se rozhodnou ve státě Louisiana zůstat. Vždyť svůj první hurikán zažila má starší dcera Ela jako šestitýdenní miminko. Týden jsme tehdy byli mimo domov, protože tak dlouho nešla elektřina a v srpnových vedrech se nedalo spát bez klimatizace.

V hodinách social studies, což je obdoba prvouky, děti ve třetí třídě celý letošní podzim studovaly téma hurikány. Učily se o tom, jak vznikají a jaký můžou mít dopad. Pak průběžně probíraly jednotlivé ničivé bouře, mimo jiné hurikán Katrina z roku 2005, který si dodnes pamatuje celý svět, ale také další silné bouře z historie, jejichž jména Evropanům už nic neřeknou, ale které jsou stále v paměti prarodičů Elinčiných spolužáků.

Od začátku školního roku máme taky pravidelně jednou měsíčně takzvaný třídní projekt. Ela vyráběla z plastové dýně svou oblíbenou knižní postavu nebo na praktické vyzkoušení měření…

I_obalka_R52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte