64_deska tydne

DĚLNÍCI KULTURY

„Tak snad příští středu.“ Plánovat cokoli kulturního je momentálně jářku nesnadné, v muzeích a galeriích například platí, že pokud se PES dostane opět na číslo čtyři, znovu se všechny zavřou. Vědí to i v holešovickém uměleckém centru DOX, kde minulý týden připravovali tři nové velké výstavy, jejichž kurátoři se úvodní větou loučili s autorem těchto řádků, protože nebylo jisté, jestli se plánované vernisáže tento týden uskuteční, čili nic. Nebylo to jisté ani koncem minulého týdne, kdy tyto řádky vznikaly.

DOX je jednou z mála českých galerií, kterých se virová epidemie dotýká doslova fatálně. Veřejné síně sice ztrátou ze vstupného letos přišly o miliony, stát, kraje a města je ale udrží nad vodou z našich daní. Do soukromých galerií se vstupné většinou nevybírá, protože žijí z prodejů vystavovaných autorů, které sice letos kvůli všeobecné krizi dost klesnou, zatím se však zdá, že ne tak, aby to síně zahubilo. DOX je sice také soukromá instituce, ovšem nekomerční, tedy vydělává jen právě na vstupném a pronájmu svých prostor. Už teď je proto jisté, že přes slušné veřejné dotace v roce 2020 skončí v hluboké ztrátě.

O to víc sympatické je, že na jeho programu to vidět zatím není, ba spíš naopak. Přes šedesát autorů účastnících se přehlídky Vanitas s tematikou smrti a umírání ve výtvarném umění. Vůbec první výstava nesmírně talentovaného Siegfrieda Herze tvořícího až doteď v izolaci plzeňského bytu. A ohlédnutí za pětadvaceti…

I_obalka_R51-OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51-OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte