33A_jaros
Autor: Milan Jaroš

Tady nemá cenu nic dělat, odsud je potřeba co nejdřív zmizet, říkávají mladí obyvatelé českého příhraničí, když se jich host v jejich rodném kraji ptá, jak vypadají jejich životní plány. Co se vám tady líbí? Vždyť tady nic nefunguje, přisazují si starousedlíci, upřímně překvapení, upozorní-li je návštěva na to, co je v jejich domovině pěkného.

Pesimistický pohled lidí žijících v někdejších Sudetech, tedy skoro na pětině českého území, má shodné rysy ve Slezsku i v jihočeském či západočeském pohraničí a odborníci ho většinou vysvětlují v pojmech typu „absence vztahu ke krajině“ nebo „vykořeněnost obyvatel“. Nálada se i po 70 letech od vyhnání původního německého obyvatelstva mění jen pomalu, stejně jako neveselé statistiky o tamních socioekonomických podmínkách. Vláda se před třemi lety rozhodla nasměrovat do Sudet 42 miliard korun rozvojových investic, ale podle některých znalců je stejně jako v penězích problém v životním nastavení usedlíků trpících – slovy jednoho ústeckého zastupitele – „nedostatkem identity a perspektiv“.

Karlovarský rodák Jaroslav Vyčichlo (35) se snaží svým krajanům dodat obojí. Je přesvědčen, že pokud poznají historii místa, kde žijí, a zamilují si ho, lepší výhledy a pocit životního úspěchu mohou následovat.

Ze soupisu výletů k encyklopedii

„Dejte mi chvilku, jen vyskočím z hrobu,“ řekne do sluchátka Jaroslav Vyčichlo a pak se na chvíli odmlčí. Jak vyjde najevo, nejde o nadsázku a mladý památkář se skutečně musí vydrápat z jámy;…

I_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte