Jaderná elektrárna Dukovany
Dukovanská elektrárna • Autor: Matěj Stránský

Údiv nad výrokem premiéra Andreje Babiše minulé pondělí, že tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany „není dostatečně připraven a že by o něm měla jednat až vláda, která vzejde z voleb v příštím roce“, nepolevuje ani po týdnu.

Zpočátku byla premiérova slova vykládána jako náznak, že nejdražší a v jistém smyslu i nejrizikovější státní zakázka v historii země (viz box) bude minimálně odložena na neurčito. Řada lidí včetně expertů z bezpečnostní komunity si proto oddechla s ulehčením, že stopnutím stavby mizí i jeden z největších bezpečnostních strašáků posledních let – hrozba, že prezident Miloš Zeman vylobbuje dostavbu Dukovan pro Rusy a česká energetika se tak dostane pod značnou kontrolu Kremlu. Nicméně Andrej Babiš od svého pondělního prohlášení „nedostatečnost přípravy soutěže“ nijak nevysvětlil a na otázky, co tedy s projektem bude dál, neodpovídá.

Premiér Babiš všechny zaskočil – a pak zmlkl.

Tweetni to

„Nevíme, co se děje, a vyzvali jsme vládu, aby nám ve sněmovně předložila všechny dokumenty doprovázející a podmiňující vypsání tendru,“ říká k tomu opoziční poslankyně Helena Langšádlová z TOP 09. Podle ministra Karla Havlíčka, který má dostavbu Dukovan ve vládě na starosti, by se toto vládní vysvětlení mohlo odehrát 9. prosince na ohlášené schůzce premiéra se členy výboru pro jadernou energetiku, který tvoří zástupci všech parlamentních stran.

Zmatek kolem Dukovan umocnily na konci listopadu ještě dvě další události.…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte