Kultura

Tohle není poslední Prašina

Hned na konci druhé knihy bylo zřejmé, že hlavní hrdinové En a Jirka se musí ještě vrátit na tajemnou pražskou Prašinu, kde nefunguje elektřina ani mobilní signál. Nevyřízené účty mají jak s tamními fanatickými obyvateli zvanými Krchlebané, tak mezi sebou. Jirka už nevěří svému nejlepšímu příteli Tondovi, který je zradil, a En nevěří Jirkovi, protože chtěl vypnout stroj způsobující temnotu a izolovanost podivné čtvrti. Vztahy jsou rozbité na padrť a střepy, které zatím sebrali, slepili jen v nové pokřivené vazby. Hrdinové stihli s trilogií vyrůst, teď je jim čtrnáct a najednou jsou si přes (nebo právě pro) všechno prožité cizí. Sama Prašina se pak z neznámé přes obávanou stala v posledním díle nechtěnou: Pražané manipulovaní podnikatelem s politickými ambicemi Klementem Hroudou napadají tamní obyvatele a touží po jejím brutálním zániku.

Očekávaný závěr úspěšné trilogie pro děti (i jejich rodiče) má podtitul Bílá komnata a Vojtěchu Matochovi se od prvních vět znovu v pádném filmovém jazyce daří vzbuzovat neodbytnou zvědavost. En mizí hned v úvodní kapitole a Jirkovi (překvapivě v doprovodu Tondy) běží čas na její záchranu. Opět je to Jirka, kdo je watsonovským vypravěčem a partnerem analytické En, která nikdy neztrácí hlavu. A tak se o dívčině vnitřním boji a hledání vlastní identity čtenář spíše domýšlí – stejně jako Jirka, který se ji snaží pochopit. Vyprávění nabírá na akci i atmosféře, napětí s každou stránkou vzrůstá a hrdinové jsou nuceni nahlédnout svůj…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte