Protests Continue In Washington, DC As Presidential Contest Remains Undecided
Trump možná, jeho svět určitě ne • Autor: Getty Images

„Pro vás všechny, kteří jste tenhle souboj sledovali na dálku, poselství voleb je jasné. Lidem se líbí, co dělám, a já to hodlám dělat dál!“ hřímal z pódia minulé úterý jihokarolínský senátor Lindsey Graham. Krátce před půlnocí již bylo jasné, že svůj úřad obhájí a v nejvyšších patrech americké politiky zůstane minimálně dalších šest let.

Snad nikdo nezosobňoval přilnutí Republikánské strany k Trumpovi tolik jako právě Graham. Po volbách v roce 2016 předvedl vzrůstem drobný senátor akrobatický obrat o 180 stupňů a ze zaťatého kritika Donalda Trumpa se stal jedním z jeho největších podporovatelů. Obrat Grahama, který o Trumpovi ještě před čtyřmi lety mluvil jako o někom, kdo je „xenofobní, bigotní a hraje na rasistickou strunu“, byl tak velký, že otázku „co se stalo Lindseymu Grahamovi“ jednu chvíli skloňovala většina amerických médií. Obzvláště silně Grahamova otočka kontrastovala s postojem jeho celoživotního přítele, už zesnulého arizonského senátora Johna McCaina. Zatímco McCain zůstal až do své smrti vůči Trumpovi silně kritický, Graham s americkým prezidentem obrážel golfové trávníky a na půdě Senátu táhl Trumpovu agendu: od schvalování konzervativních soudců až po výzvy k vyšetřování syna Joea Bidena. Sám Graham svoji názorovou rošádu vysvětlil snahou „měnit věci“. „Rád se s ním bavím. Je to dobré pro něj i pro mě. Nikdy jsem neměl tolik vlivu, jako mám teď,“ komentoval svůj vztah s Trumpem. Přitažlivost moci spojená s faktem, že bude muset obhájit úřad ve státě,…

I_obalka_R46_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 170

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte