Autumnal view from Lake Cospudener See a former brown coal openc
Autor: 2199_de

Lipsku sněží. Zlaté listí lip se snáší k zemi dlouhých alejí města, které založili Slované a říkali mu Lipsia. Italové mu tak říkají dodnes. Lípy jsou všude, i v astronomicky drahé nové čtvrti vedle umělého jezera Cospudener See, které vzniklo ze zaplaveného dolu a něžně se mu tady říká Cossi. Tamní lípy jsou ještě nízké, přesto si člověk snadno představí, že za pár let budou vytvářet stejný dojem velebného klidu jako jejich prastaré příbuzné z alejí v centru města.

Jsou ještě příliš mladé, aby si pamatovaly lipskou pobočku koncentračního tábora Buchenwald, která stála tam, kde dnes zapouští kořeny ony. O příběhu vypráví stručná plaketa, vytesaná do pískovce, na jejíž hraně se kupí kamínky cyklistů. Ti jedou k jezeru, osvěžit si oči krásou vodní hladiny a podzimních barev lip, a často se před plaketou zastaví. Za pomníkem stojí továrna na kola, nízké průmyslové haly vyvolávají dojem jakýchsi moderních pokračovatelek dřevěných baráků, kde se zimou, hladem a únavou třásli vězni, kteří se 13. dubna 1945 vydali na pochod smrti. Nemohli jít kolem jezera a naposled se pokochat jeho krásou, nemohli vědět, že kdesi v budoucnu tohle místo nebude jenom bahno a komáři lužního lesa a smutek nekonečných polí. Nemohli vědět, že se tady bude několik desítek let po válce roztahovat popílek a smrad z těžby uhlí, který pak vystřídá osvícený nápad namísto starých dolů udělat vodní hladinu. Ta plaketa je příliš malá, příliš zastrčená a příliš skromná. Ale je tam aspoň ona, a ne prasečák.

I_obalka_R46_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte