Více než 140 milionů Američanů vyjádřilo své osobní rozhodnutí hlasováním v letošních volbách. Nyní je nezáviděníhodnou prací komentátorů, aby vysvětlili „význam“ těchto hlasů.

Na nejzákladnější úrovni lze říct, že lidé svými hlasy Donalda Trumpa odmítli. Prezidenti zřídkakdy prohrávají druhý pokus o znovuzvolení – za posledních 125 let jich bylo pouze pět – a Trump je podle všeho na nejlepší cestě o prezidentský úřad přijít. Na jednotlivé počty hlasů prohraje dokonce s větším rozdílem, než s jakým prohrál úřadující Gerald Ford s Jimmym Carterem těsně po kauze Watergate.

I tak je zřejmé, že země zůstává hluboce rozdělená. Po impeachmentu, pandemii a nejhorším ochromení ekonomiky od velké hospodářské krize hlasovali republikáni drtivě pro svou vlastní stranu a stejně tak učinili i demokraté. Polarizace společnosti je hluboká, má existenční a kmenový charakter, takže ji z velké části nijak neovlivňují události nebo kvalita vykonané práce. Podobně jako když se nedaří ve sportu, stane se podpora vlastního týmu ještě větším testem loajality.

Demokraté jsou zklamanější, protože doufali, že volby budou jednoznačným odmítnutím Trumpa a zásadně promění poměry na politické scéně. Jejich očekávání podpořil vlastní úspěch ve volbách do Kongresu v roce 2018 i nedávné průzkumy, které se ovšem ukázaly být stejně nepřesné jako ty v roce 2016. Největším zklamáním by rozhodně mělo být, že právě v roce, ve kterém demokraté plně vzali za své myšlenky multikulturalismu a hnutí jako…

I_obalka_R46_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte