Stojí v pozadí a trpělivě tahá za nitky. Svého vládce vodí po politické šachovnici jako figurku z ebenového dřeva. Nenese žádnou odpovědnost, ale jeho rozhodnutí ovlivňují životy milionů lidí. Takto lze stručně charakterizovat „šedou eminenci“.

Odkud se vzal tento pojem? Slovo „eminence“ (z latinského „emineo“ – vynikat, vyčnívat) označuje osobu nad jiné vynikající, v římskokatolické církvi je takto titulován kardinál. K nejmocnějším z nich patřil kardinál Richelieu, který v první polovině 17. století jako první ministr krále Ludvíka XIII. ovládal celou Francii a významně zasahoval do evropské politiky během třicetileté války. Jeho kardinálské roucho mělo šarlatovou barvu, odtud pochází jeho přezdívka „rudá eminence“. Naopak šedý hábit kapucínského mnicha nosil jeho důvěrník a rádce otec Josef, kterému se ironicky říkalo „šedá eminence“.

Právě François Leclerc du Tremblay, jak zní Josefovo vlastní jméno, byl tím mužem ve stínu, silným zákulisním hráčem a iniciátorem důležitých rozhodnutí, díky nimž se Francie stala dominantní evropskou mocností. A kardinál mu pozorně naslouchal. Tento původem šlechtic s vynikajícím vzděláním, náboženský myslitel, diplomat a novinář byl pro Richelieua nepostradatelný. Přesto žil otec Josef, na rozdíl od kardinála, velmi skromně a stranou pozornosti. Jeho vliv na Richelieua a potažmo na dění ve Francii i v Evropě byl ale značný.

Svoje šedé eminence měli vladaři a později politici napříč dějinami. A patřily k nim i ženy, jednou z…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte