65A_profimedia Těžko odolat. Miliarda a půl potenciálních diváků dělá z Číny nejzajímavější trh současnosti.

Americký medvídek Pú se na rozdíl od českého Krtečka do Číny nepodívá. Přes cenzory, kteří pečlivě hlídají, co tamní obyvatelé uvidí v kinech nebo na svých obrazovkách, se nedostane žádný film, v němž se pohádková postavička objeví. Důvod je úsměvný, ale z pohledu čínské komunistické vlády jde o smrtelně vážnou záležitost. Nelíbí se jí, že je k baculatému méďovi se slabostí po med na sociálních sítích často satiricky přirovnáván současný čínský prezident Si Ťin-pching. K zahraničním filmovým producentům, kteří se chtějí dostat na obrovský čínský trh, taková nelibost vysílá jasnou zprávu. Hlídejte obsah svých filmů, ať nijak neuráží čínské autority, jinak se nedostanete k miliardě a půl potenciálních zákazníků. A Hollywood na ni poslední léta slyší. Vyhýbá se tématům, která čínská vláda nemá ráda, ať už je to Tchaj-wan nebo dalajlama.

Anglosaská média od Financial Times po odbornější Foreign Affairs si začala ochoty Hollywoodu ustupovat Číně intenzivněji všímat před několika lety. V současnosti podle zprávy amerického PEN klubu nazvané Natočeno v Hollywoodu, cenzurováno Čínou, založené na rozhovorech s lidmi zevnitř zábavního průmyslu, situace dospěla do stadia, kdy je „smířlivost vůči čínské vládě prostě běžná praxe“. Čína přitom není jediná. Podobně obezřetní jsou producenti i ve vztahu k Rusku. Kvůli rostoucí ekonomické síle Číny a její agresivní expanzionistické globální politice budí popsaná „běžná praxe“ obavy. Někteří ale vidí ve vztahu zábavního průmyslu a…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 706

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte