Američtí demokraté naléhavě žádají: Škrtněte v kalendáři dva týdny. Zrušte přechodně čas, hibernujte Spojené státy, už to (proboha) skončete! Odpočítávání do voleb 3. listopadu se jim mění v jakousi rafinovanou čínskou torturu. Co minuta, to ledová kapka dopadající na temeno hlavy.

Joe Biden totiž vede, a hodně. Dát ale průchod předčasným nadějím je pro demokraty téměř faux pas. Zkušenost z voleb roku 2016 je příliš traumatizující a živá. Před čtyřmi lety touhle dobou prakticky nikdo z nich nevěřil, že by Donald Trump mohl vyhrát. Dnes se naopak nikdo nemůže odhodlat k naději, že by tentýž muž mohl dostat na pamětnou.

Cítit je to všude. „Stejně jako v roce 2016 touhle dobou se Trump zdá odsouzený k porážce. Proto se také demokraté bojí,“ hlásá titulek Trumpovi nenakloněného deníku Chicago Tribune. „Slzavá lekce roku 2016: Průzkumy nic neznamenají, když lidé nejdou k volbám“ varuje na serveru The Hill bývalý spolupracovník Hillary Clinton Steve Israel. Ten pak popisuje svůj zážitek z volební noci 2016 tak živě, jako by se mu do ran dodnes zadírala zrnka soli.

Demokraté tak tráví poslední týdny před volbami vymýšlením, co všechno se může stát. O kolik procent může klesnout počet voličů v Minnesotě, zda si Hillary Clinton náhodou nevedla úplně stejně v klíčovém okrsku na Floridě, jestli voliči netahají sociology za fusekli. Naděje demokratů získaly podobu černého mračna hrozícího přívalem zklamání.

Fakta nicméně praví, že Biden vede s dvojnásobným náskokem než…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1673

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte