Národní galerii Praha (NGP) dosud nevedl někdo ze zahraničí. Stane se to až teď: ministr kultury Lubomír Zaorálek minulý týden oznámil, že vedení instituce od Nového roku převezme Polka Alicja Knast, sedmačtyřicetiletá muzikoložka řídící naposledy Slezské muzeum v Katovicích. V trojčlenném finále mezinárodního konkurzu nečekaně porazila jak předchozího ředitele NGP Jiřího Fajta, tak favorita výběrové komise Marka Pokorného z ostravské galerie PLATO.

Zaorálek očividně zvolil cimrmanovskou „variantu brod“. Kdyby vrátil do funkce Fajta vyhozeného ministrovým předchůdcem, jehož jméno raději nebudeme připomínat, seslal by na vládu další kýbl hněvu prezidenta, který k Fajtovi chová dlouholetou nenávist. Pokud by se rozhodl pro Pokorného, vsadil by na někdejšího stínového ministra opoziční ODS. Zato o Knast doteď v Česku nikdo neslyšel, takže nemůže vyvolávat zlou krev.

Nulová zkušenost s českým prostředím je ovšem zároveň největší nevýhodou. Už z její koncepce rozvoje NGP, se kterou se do konkurzu hlásila, bylo zřejmé, že toho o provozu instituce s více než čtvrtmiliardovým rozpočtem moc neví – od žalostného podfinancování přes mnohaletý skluz v akvizicích umění až po žabomyší války mezi zaměstnanci. Po vítězství proto Knast veřejnost požádala o tříměsíční hájení, aby se mohla po nástupu zorientovat.

Až tento termín vyprší, bude chybět pouhý půlrok do parlamentních voleb, po kterých na ministerstvu skončí – byl by zázrak, kdyby ne – Lubomír Zaorálek. Hájení tedy musí…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1707

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte