Mezi nejčtenějšími články na evropském serveru Politico se dlouho drží přehledový text o tom, jaká cestovní omezení kvůli koronaviru platí v té které zemi EU. Státy jsou srovnané abecedně a v úvodu článku je citován francouzský tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune, že pokud jde o režim na hranicích, panuje na kontinentu „kakofonie“.

Kontrolu nad hranicemi drží v rukou národní vlády; ty rozhodují o jejich uzavření nebo omezení přeshraničního pohybu, typicky kvůli ochraně veřejného zdraví nebo pořádku. Koordinace nového hraničního režimu při první vlně pandemie chyběla. Státy svoje rozhodnutí mnohdy i sousedům oznamovaly ex post a vzájemně se překvapovaly, choval se tak i český kabinet. Uvnitř Unie tehdy uvízly kamiony naložené zbožím a lidé, kteří se nemohli dostat domů.

Stejná situace se nyní opakuje, a proto je text na Politiku tak čtený. Vlády jednají na vlastní pěst a opatření jsou v každé zemi jiná – karanténa při překročení hranic je někde dvoutýdenní, jinde týdenní, další země žádají negativní test na covid při překročení „čáry“. Nejdál v nesrozumitelnosti došlo Maďarsko, které se uzavřelo všem z EU s výjimkou těch občanů V4, kteří si tu zamluvili zájezd, pandemická situace v jejich domovských státech je přitom podružná.

Není proto těžké narazit na Čechy, kteří se ptají, k čemu vlastně ta EU je, když není schopná zajistit tak základní věc, jako je logická průchodnost jejího území. Diskutující mají pravdu, že sjednocení pravidel by tu dávalo smysl –…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte