Kultura

Trochu se ušpinit

Elena Ferrante se pokaždé dívá novýma očima

Řekla mi, že mám klapky na očích jako kůň, že se sice dívám, ale nevidím nic, co by mě mohlo vyvést z míry. Dívej se, dívej se, dívej se, vtloukala mi do hlavy,“ vzpomíná vypravěčka a protagonistka románu Prolhaný život dospělých na jednu z rad své nebezpečné tety. A nedrží se jí jen hrdinka Giovanna, ale po celou kariéru především autorka knihy – italská prozaička a bez přehánění globální literární fenomén skrývající se po pseudonymem Elena Ferrante. Prolhaný život dospělých vyšel v její domovské Itálii před necelým rokem. Na začátku letošního září se román objevil hned ve čtyřiatřiceti překladech.

Pokaždé poprvé

Elena Ferrante se v novince v žádném zásadním rysu neodchyluje od předchozích próz: dějištěm je opět sociálně i geograficky vrstevnatá Neapol, vypravěčkou a zároveň protagonistkou inteligentní žena, ústřední motivy se spřádají z ženské zkušenosti, přátelství, problematického vztahu k mužům, sexu a patriarchátu. Všechny tyto prvky jsou přítomny ve fenomenální románové tetralogii Geniální přítelkyně (2011–2014, česky 2016–2018), která z Ferrante na jeden čas udělala možná největší celebritu světové literatury a po níž si dala pětileté autorské volno, vyplněné například publicistikou pro The Guardian. Pro Ferrante taková pauza není neobvyklá: mezi debutem Tíživá láska (1992, česky 2018) a její druhou knihou Dny opuštění (2002, česky 2011) je desetiletá mezera, po níž následovala další, tentokrát čtyřletá…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte