Snímek obrazovky 2020-09-27 v 10.48.06
Autor: Matěj Stránský

Stojí na vyšetřovně. Klidný a teď už se vším smířený. Je tady. Jeho žena v čekárně. Zpátky ho nepustí. Muž středního věku. Na sobě speciální trenýrky, které se běžně používají při kolonoskopii. Mají diskrétní otvor vzadu, aby se pacientům zachovala maximální intimita a neztratili poslední zbytky důstojnosti, až budou při vyšetření prdět. Mimochodem, za tím účelem obvykle pouštím hlasitou muziku. Ale zpět k našemu muži. „Pane Karásku, ale vy jste si ty kalhoty oblékl opačně! Nekouká vám z nich něco?“ říká sestra. Tak až teď se náš muž dekompenzuje. V dobrém slova smyslu a s ruměncem ve tváři propuká spolu s námi v hurónský smích. A to je nejlepší moment k zavedení kolonoskopu. Pozitivní přístup a smích prokazatelně snižují možné nepříjemné projevy, které vyšetření provázejí.

Tradičně patřila Česká republika mezi země, kde se rakovina tlustého střeva a konečníku vyskytovala úplně nejčastěji. Situace se k lepšímu obrací od roku 2018. Přesto je to i dnes zhruba osm tisíc nemocných ročně. Udělejte si pomyslnou frontu 125 lidí. Jeden ji bude mít. Bohužel z padesáti procent v pokročilém stadiu. A bohužel téměř polovina z nových pacientů zemře. Zbytečně. Kdyby absolvovali kolonoskopii a nádor byl odhalen v časném stadiu, je tu devadesátiprocentní pravděpodobnost více než pětiletého přežití. To je doba, po kterou se pacient systematicky sleduje. Pak se bere za trvale vyléčeného. Stačí zajít jednou za deset let na kolonoskopii, protože nádor tlustého střeva roste většinou přesně…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte