Boj o tuzemskou podobu inkluze pokračuje. Minulý týden ještě zmohutněla vlna nesouhlasných reakcí, která se zvedla poté, co vyšlo najevo, že ministr školství Robert Plaga (ANO) počátkem září v tichosti poslal do připomínkového řízení vyhlášku zásadně měnící pravidla pro inkluzivní vzdělávání.

Námitky jsou jednak formální. Kupříkladu ministerstvo zahraničních věcí v rámci připomínkového řízení namítá, že „není možné“ pomocí vyhlášky porušovat ustanovení zakotvená v zákoně, a dokument jako „diskriminační“ navrhuje kompletně zamítnout. Vzdělávací experti si stěžují, že Plaga zásadní změny nejprve neprojednal s odbornou veřejností. S formálními námitkami jsou úzce propojeny námitky obsahové – MZV naráží na fakt, že platný školský zákon garantuje každému žákovi a studentovi se speciálními vzdělávacími potřebami, ať už jsou způsobeny postižením, nemocí nebo třeba sociálním znevýhodněním, právo na „bezplatné poskytování podpůrných opatření školou a školským zařízením“.

Podle nových pravidel navrhovaných ministerstvem by ovšem část ze zhruba 130 tisíc dětí, na něž se inkluze aktuálně vztahuje, o toto garantované právo přišla. Nově by nárok na asistenta pedagoga nebo další formy pomoci neměly děti tělesně handicapované, děti se specifickými poruchami učení či s psychiatrickým onemocněním, děti sociálně znevýhodněné nebo cizinci. Dál by naopak zůstal dětem s mentálním handicapem, se zrakovým či sluchovým postižením nebo autismem.

Znalci situace se navíc obávají, že ze systému…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1767

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte