32_trikrat_profimedia
Zkusit je vyhladovět, pak se začnou chovat slušně. (Mostecké sídliště Chánov) • Autor: František Vlček

Občanská demokratická strana přišla s návrhem postihujícím nejchudší lidi, kteří spáchají přestupky a nemají na pokuty. Minulý týden ho schválil sociální výbor sněmovny – i přes nesouhlasné stanovisko ministerstva práce a sociálních věcí ho výbor poslancům doporučil přijmout. Návrh, který za skupinu stranických kolegů předložil poslanec ODS Jan Bauer, by zavedl novou praxi v krácení dávek v hmotné nouzi, konkrétně doplatku na bydlení a příspěvku na živobytí. Z debaty poslanců v sociálním výboru vyplynulo, že navrhované paragrafy míří do sociálně vyloučených oblastí, což je synonymum pro lokality, kde žije romská menšina.

Pokud během roku spáchá člověk třetí přestupek proti veřejnému pořádku, občanskému soužití nebo proti majetku, ale je v situaci, kdy nemá na pokuty, nahlásí obecní úřad jeho jméno a výši nezaplacených pokut úřadu práce, který mu o tyto částky zkrátí dávky. „Je to zákon ,třikrát a dost‘. Každému se může stát, že se jednou opije, někomu jednou vyhrožuje nebo ukradne boty sousedovi. Ti lidé dostávají šanci, novela se na ně vztahuje až při třetím přestupku,“sdělil kolegům v sociálním výboru navrhovatel zákona Jan Bauer (ODS).

Zástupkyně ministerstva sociálních věcí, která přišla poslancům v sociálním výboru sdělit nesouhlasné stanovisko svého rezortu, upozornila, že návrh je velmi pravděpodobně v rozporu s ústavním pořádkem. „Podle Listiny základních práv a svobod má osoba v hmotné nouzi právo na zabezpečení. Dávky pomoci v hmotné nouzi nejsou…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 627

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte