60A_profimedia
Nemáte ještě nějakou mikinu?

Když jedné noci roku 2013 dorazila na pohotovost dětského oddělení nemocnice v Dallasu šestnáctiletá dívka, byl to případ, s jakým se doktor J Mack Slaughter ještě nesetkal. A nejen on. Na koncertě populární čtveřice One Direction jí zkolabovala plíce, přesto dál nadšeně ječela a zpívala společně s devatenácti tisíci dalšími fanoušky. „Hodnoty kyslíku byly v pořádku, nevypadala vážně nemocná. Ale dýchala velmi rychle, takže jsme pochopili, že se něco děje,“ popsal Slaughter v rozhovoru pro BBC o čtyři roky později, když ojedinělý případ publikoval v odborném medicínském časopise a vzbudil tím i zájem mainstreamových médií.

Během vyšetření Slaughter objevil trhlinu v plíci, jíž unikal vzduch do okolních částí těla. K podobnému poškození může dojít třeba při astmatickém záchvatu, při potápění nebo během letu ve stíhačce vlivem rychlé změny tlaku vzduchu. Že by si ho ale někdo přivodil zpěvem nebo křikem, je velká rarita. Dívka zůstala v nemocnici přes noc – a jelikož se její stav nikterak nehoršil a rána se mohla zahojit sama, odešla druhý den domů.

Fanouškovství je neovladatelná vášeň. Může se jevit až jako šílenství, které nutí mládež – v drtivé většině dívky – podstupovat neuvěřitelné situace a nehledět na důsledky, ovšem k populární hudbě patří už od jejího vzniku. Nedávno se do tohoto málo probádaného světa vydala britská novinářka Hannah Ewens a výsledkem se stala kniha Fangirls. V ní popsala nejen historii, ale sama se během brzkých ranních hodin vydávala…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1435

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte