0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext30. 8. 202011 minut

Tři obavy Alexeje Navalného

Co přinese otrava největšího Putinova protivníka

Hra s otevřeným koncem. (Navalnyj) • Autor: Getty Images

Nejznámější představitel současné ruské opozice Alexej Navalnyj se podle svých spolupracovníků nejvíc obával tří věcí: že se ho režim pokusí zabít, vyštvat za hranice nebo že ztratí možnost ovlivňovat dění ve své vlasti. Všechno to na něj teď spadlo. Po otravě zatím neznámou látkou upadl do kómatu a jedinou naději na záchranu představoval rychlý převoz z rukou ruských lékařů na kliniku do Německa. Cesta zpět – pokud se uzdraví – přitom nemusí být hladká. Ruská společnost právě zažívá horké chvíle a nepřítomnost přirozeného vůdce možné vzpoury je pro prezidenta Vladimira Putina velkým ulehčením.

Na východě země se proti jeho vládě bouří regiony a na opačné straně je ve varu sousední Bělorusko, kde náhlý všeobecný vzdor proti dlouholetému vládci může pro Moskvu představovat předobraz budoucího vývoje. Pokud šlo v útoku proti Navalnému o to vyřadit za nejisté situace ze hry silného protivníka, je operace zatím úspěšná. Ale to se podle expertů na křehký ruský systém může změnit. Stejně jako není dosud jasné, kdo za pokusem o vraždu stojí, není rozhodnuta ani otázka, zda věc svým organizátorům opravdu přinese kýžený benefit.

Reklama

Silně vadit

Místem, kde byl Navalnyj otráven, bylo podle jeho týmu letiště Bogaševo v půlmilionovém západosbiřském městě Tomsk, kde čekal na pravidelný linkový let do Moskvy. Pokud je to tak, bylo místo pro akci zvoleno ideálně. Navalnyj byl zrovna na cestě zpět z návštěvy Sibiře, a i když byl let ve snaze uchovat cestu v co největším utajení…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc