Při zahájení sjezdu demokratů přednesla mozaika Američanů preambuli Ústavy USA. Byla to pozoruhodná ukázka etnické, rasové a genderové pestrosti. Důležitější však je, že demokraté se tentokrát také postarali o oslavu rozmanitosti ideologické, která je rozhodující pro to, aby 3. listopadu získali Bílý dům.

Sjezdu se zúčastnily progresivní osobnosti jako Bernie Sanders a Stacey Abrams, umírnění, mezi nimi Hillary Clinton a bývalý republikán Mike Bloomberg, i konzervativci, například John Kasich, Cindy McCain a Colin Powell. Mnohá sociální média na přítomnost republikánů rozlíceně reagovala. Jeden uživatel se sarkasticky zeptal: „Kdy bude mluvit Dick Cheney?“

Joe Biden však nejspíš ví, že Twitter nebude mít ve volbách rozhodující roli. Vrací se k vítěznému receptu demokratů, jímž je strana se širokou náručí.

„Nejsem členem žádné politické strany. Jsem demokrat,“ poznamenal Will Rogers. Tento vtípek však obsahuje důležitou pravdu. Demokraté dominovali americké politice od třicátých do šedesátých let díky tomu, že mezi sebou měli lidi všech typů – od jižanských segregacionistů po liberály ze severu. Byla to faustovská smlouva, ale tato koalice vytáhla zemi z velké hospodářské krize a prosadila sociální a zdravotní péči, potravinové poukázky, sociální program pro předškolní děti a řadu dalších nástrojů, které pomohly bělochům i menšinám.

Tento recept však nepatří jen demokratům. Když Ronald Reagan v osmdesátých letech přetvořil Republikánskou stranu, často se zmiňoval,…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte