Unilever headquarters, Rotterdam, The Netherlands - 05 Oct 2018
Budou platit miliardové výpalné, nebo férovější daně? (Sídlo Unileveru v Rotterdamu)

Před pár měsíci mi daňový expert z Nizozemska, se kterým občas diskutuji na téma daňových reforem, s velkým překvapením řekl, že dva tamní významní daňoví poplatníci hodlají zvednout kotvy a odplout do jiných vod. Právě pro lidi obeznámené s tím, jak moc se nizozemský systém snaží takovýmto podnikům k nižším daňovým platbám „pomáhat“, byla zřejmě představa, že někdo dal ještě „lepší nabídku“, neuvěřitelná.

Jedná se o globální, formálně britsko-nizozemskou společnost Unilever a koncern Royal Dutch Shell, které zřejmě v anticipaci velmi „přátelského zacházení“ uvažují o přesunu centrál do Velké Británie (Unilever má dnes centrály dvě, jak v Nizozemsku, tak v Británii). Po prvotním překvapení se nyní v Nizozemsku chystá „odveta“. Zákon, jemuž se přezdívá „Hotel California“, což je odkaz na text známé písně skupiny Eagles („můžeš se odhlásit, kdykoli budeš chtít, ale nikdy nebudeš moct odejít“), by v těchto případech firmám odchod ze země prodražil. Jednorázové dodanění by prý v případě Unileveru mohlo dělat až 11 miliard eur, a firma avizovala, že by to její plán na přesun sídla do Británie změnilo. Zdá se, že takto tedy vypadá „fungující, racionální reakce“ na hrozbu ztráty pracovních míst a daňových příjmů. Není divu, že návrh předložený nizozemskými Zelenými má zatím širokou politickou podporu.

Ve hře je ale další problém. Zejména premiér Mark Rutte, který v minulosti v Unileveru pracoval, a který se nedávno proslavil velmi tvrdým vyjednáváním o rozpočtu krizové…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte