40_mapa_cestovani

V dobách poválečného německého hospodářského zázraku lákal návštěvníky k Bodamskému jezeru slogan, že právě tady začíná jih. Počasí je zde díky jezeru skutečně teplejší než ve zbytku Německa a jezero, které je 11,5krát větší než Lipno, automaticky návštěvníky naladí na dovolenkovou náladu. Do skutečného jihu tu ale přece jen něco chybí, třeba temperament a schopnost občas porušit pravidla. V Evropě jsou dobrodružnější a asi i zajímavější oblasti, přesto na Bodamské jezero nedám dopustit. Pravda, může za to zčásti nostalgie, která zbyla z ročního studia na Univerzitě v Kostnici. Přesto jsem si jist, že oblast na hranicích Německa, Švýcarska a Rakouska nadchne snad každého – zvláště v květnu nebo září, mimo hlavní sezonu. Dovolím si přitom vypustit některá „povinná“ doporučení, jako jsou rýnské vodopády v Schaffhausenu, květinami porostlý ostrov Mainau, barokní klenoty v Birnau a Meersburgu nebo muzeum vzducholodí ve Friedrichshafenu. A místo toho nabídnu osobní favority v okolí jezera, kterému místní přezdívají Švábské moře.

Untersee na kole

Germany, Hoeri, Gaienhofen, view to Hesse Museum
Gaienhofen • Autor: Werner Dieterich

Cyklostezky obkružují celý obvod jezera s délkou 273 kilometrů. Chvílemi budete proklínat německé seniory, že jsou tak aktivní už od brzkého rána. Kvůli menšímu počtu kolařů je tak rozumné objet menší a méně frekventované rameno jezera nazvané Untersee – jde to rychle za pár hodin, nebo pohodově a se spoustou zastávek za dva dny. Trasa vede přímo podél vody anebo podél železnice s…

I_obalka_R34_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte