Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Osvěžující vandr údolím řeky Střely

Přes louky a přes brody

Jestli rádi jezdíte do lesa a baví vás spát venku pod širákem, asi ten pocit znáte: zničehonic vás popadne touha sbalit si spacák a vyrazit. Kam ale jet, když je venku vedro a nechcete se plahočit do kopců s batohem přilepeným na zpocených zádech? Přesně pro takové chvíle je tu svěží údolí řeky Střely. Většinu času půjdete po rovině, budete kráčet po loukách a brodit se čistou studenou řekou, která je jen tak hluboká, aby se dala přejít. V noci se pak svalíte do trávy pod oblohou tak temnou, že na ní hvězdy budou jenom zářit. Obtížnost výletu: lehká. Vhodné vybavení: sandály do vody, mapa a spacák. Doporučený čas: dva dny.

Nejhezčí pasáž řeky začíná pod městečkem Rabštejn, kam však nevede vlaková trať – a jelikož na správný čundr se vyráží vlakem, náš výlet začíná v městečku Chyše. Motorák vás vysadí na malém nádraží, odkud je to jen pár minut pěšky do místního zámku. Novogotická stavba v krásném parku je zajímavá mimo jiné tím, že v ní Karel Čapek po skončení studií nastoupil do svého prvního zaměstnání jako vychovatel. Pro náš výlet je ale podstatnější, že zámek má vlastní pivovar, kde je možné se před cestou posilnit. Pak se vydejte po silnici směrem na Čichořice, ale ještě před koncem obce odbočte doprava po polní cestě. Pěšina vás dovede k můstku přes řeku Střelu, která vás odteď bude provázet.

Můstek přejděte a pokračujte vlevo asi kilometr po lesní cestě podél řeky, až narazíte na asfaltku. Po ní pak jděte…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.