Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Fukar na listí a rasismus

V USA se toho teď děje tolik, že až jednou budou historici popisovat rok 2020, budou se zřejmě rozdělovat podle toho, na jaký konkrétní měsíc se specializují. Federální jednotky momentálně ve městech dusí demonstranty náporem slzného plynu v dávkách, jaké nezažili ani vojáci při tréninku, a střílejí do davu gumovými projektily. Protestuje se proti častým úmrtím černochů, ať už v rukou policie či ve zdravotním systému. I proti tomu, že administrativa nezvládá pandemii a milionům nezaměstnaných teď skončí státní podpora a netuší, jak zaplatí příští měsíc účty.

V Portlandu, kde se demonstruje už od jara, se k protestujícím přidávají ti, kdo se už nedokážou dál dívat na policejní brutalitu a potlačování svobody shromažďování. Objevilo se i pár úkazů, které mě zaujaly. Zaprvé jde o „zdi matek“, většinou bílých, jež se nově začaly scházet a hrdinně tvořit zábranu kolem protestujících pod transparenty jako „Mámy jsou tady!“ a „Matky proti násilí“ – za předpokladu, že na matky, které se do sebe zaklesnou lokty, nikdo střílet nebude. A že v jednotkách v maskáčích, ale i v divácích televizních zpráv probudí trochu soucitu. Co však do sebe tak úplně nezapadá: černošské matky mezi protestujícími vytrvávají už několik měsíců, a nikoho to bohužel od mlácení obušky neodradilo. Pokud policisté budou víc šetřit bílé matky, bohužel to poukazuje – jak jinak – na hloubku všudypřítomného rasismu.

Zadruhé jde o „zdi otců“, kteří, inspirováni asi manželkami, začali vytvářet další vlnu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.